مقالات

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی و رفع آن

دلیل لرزش ماشین لباسشویی

در گذشته افراد خانواده لباس های خود را به صورت سنتی با دست می شستند. این عمل در زمان طولانی باعث آسیب رسیدن به جسم و بدن آنها خصوصا مادر خانواده که به دفعات به انجام این کار می پرداخت می شد. رفته رفته ماشین های لباس شویی اختراع شد تا این عمل را به صورت اتوماتیک برای انسان انجام دهد. در حال حاضر ماشین های لباس شویی نه تنها لباس ها را می شوید بلکه انها را خشک و اتو هم می زند. اما مانند هر دستگاه ساخته شده توسط بشر ماشین های لباس شویی هم ممکن است دچار اختلالاتی در انجام فعالیت خود شوند. در این مقاله به شایع ترین این اختلالات که همان تکان خوردن و لرزش لباس شویی است می پردازیم.

حرکت و لرزش به چه علتی به وجود می آید ؟


مطمئنا در حین کار با ماشین لباس شویی متوجه حرکت ها و لرزش ان در حین کار خصوصا در هنگام خشک کردن لباس ها شده اید. اما آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که این موضوع طبیعی است یا خیر؟ لرزش لباسشویی از چیست؟ چگونه لرزش لباسشویی را بگیریم؟

اگر شما هم از حرکت های زیاد ماشین لباس شویی خود که معمولا هم با صدا های گوش خراش همراه است، خسته شده اید ما را تا پایان همراهی کنید.

برای رفع حرکت و لرزش ماشین لباس شویی در ابتدا باید بررسی کنیم که این مشکل چرا به وجود آمده است و سپس راهکارهای رفع لرزش لباسشویی را به کار بگیریم.

لرزش می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که به توضیح تعدادی از آنها می پردازیم:

قرار گرفتن لباس ها در ماشین لباس شویی را بررسی کنید.

 • لباس ها به صورت گره خورده و در هم تنیده شده در ماشین انداخته شود.
 • بیش از حد ظرفیت مخزن لباس شویی در آن لباس نریزید.
 • میزان استادارد لباس در دیگ لباس شویی بر روی بدنه و دفترچه آن ذکر شده است. قبل از استفاده حتما ان را مطالعه نمائید.
 • همیشه کمی از سقف ظرفیت مشخص شده لباس در ماشین بریزید تا هم شست و شو بهتر صورت پذیرد و هم به ماشین فشار وارد نشود.

تراز کردن ماشین لباس شویی

 • مهم ترین و رایج ترین مشکل و عامل برای حرکت و لرزش ماشین لباس شویی تراز نبودن آن است.
 • برای تراز کردن ماشین لباس شویی می توان پایه های آن را تنظیم کرد تا به تراز دلخواه و استاندارد برسد.
 • پایه های تعبیه شده در زیر ماشین معمولا دارای قفل هستند تا پس از پایان تنظیم آنها را قفل کرده و از حرکت مجدد آن جلوگیری کنید.
 • استفاده از پد ضد لغزش می تواند درصد بسیار زیادی از حرکت و لغزش ماشین بکاهد. این پد ها در فروشگاه ها به وفور یافت می شوند.

وزنه های بالانس در ماشین لباس شویی

برای این که ماشین لباس شویی بالانس باشد وزنه هایی به آن متصل می شود اگر این وزنه ها حذف شوند می تواند باعث ایجاد حرکت و لغزش شود. بررسی این عامل هم در رفع و عیب یابی ماشین تاثیر به سزایی دارد.

فنر نگه دارنده دیگ

همه ماشین های لباس شویی دارای مخزن و دیگ برای قرار دادن لباس ها هستند. این دیگ با استفاده از فنر به پوسته خارجی متصل می شود تا در حین حرکت مشکلی ایجاد نشود. اگر با استفاده به مرور زمان این فنر ها دچار مشکل شوند حرکت دیگ به خوبی انجام نمی شود و در نتیجه باعث لغزش و سر و صدای زیادی می شود.

معمولا اگر فنر ها دچار مشکل شوند تعمیر نمی شوند و حتما باید آنها را تعویض کنید. پیشنهاد می کنیم برای تعمیر ماشین لباس شویی حتما از یک تعمیرکار و یا فرد متخصص طبق برند دستگاه خود کمک بخواهید. چون این موضوع بسیار حساس و مهم است و در صورتی که تعویض فنر ها به درستی انجام نشود نه تنها صدا و لرزش ایجاد شده رفع نمی شود، بلکه باعث بروز مشکلات جدی تر هم می شود.

بررسی برد الکترونیک موجود در ماشین لباس شویی

در ماشین های لباس شویی جدید یک عدد برد الکترونیک وجود دارد که مرکز انجام فعالیت ها و تنظیمات دستگاه است. اگر در این برد مشکلی وجود داشته باشد ممکن است باعث بهم ریختن عملکرد دستگاه شود. این بهم ریختگی در عملکرد می توان شامل لغزش و صدای ناهنجار هم باشد. برای بررسی و تعمیر برد هم حتما از یک متخصص ماهر و آموزش دیده کمک بگیرید.

رفع نکردن مشکلات موجود در لباس شویی خصوصا همین حرکات غیر ارادی ممکن است عملکرد های سایر بخش های دستگاه را هم مختل نماید. پس هر مشکل حتی ساده را جدی گرفته و به بررسی آن بپردازید.

باز کردن پیچ ترنسلیت

در هنگام نصب ماشین لباس شویی باید پیچ هایی که در حال حمل و نقل در پشت دستگاه نصب شده است را جدا کنید. وجود این پیچ ها یکی از دلایل اصلی ایجاد حرکت و لغزش ماشین می باشد. پیچ های ترنسلیت به پیچ ترنسفر و یا پیچ حمل و نقل هم شناخته می شوند. وجود این پیچ ها در حمل و نقل باعث حفظ و افزایش ایمنی دستگاه می شود.

خرابی تسمه

این مشکل معمولا در ماشین های لباس شویی شایع تر است که درب آنها از بالا باز می شود. در این نوع ماشین لباس شویی 4 عدد تسمه برای کاهش حرکت دیگ به اطراف وجود دارد که در استفاده طولانی ممکن است ضعیف یا خراب شوند. حتی ممکن است دچار کش امدگی هم بشوند. اگر پس از بررسی متوجه شدید که مشکل از این قسمت است، بهتر است تمامی تسمه ها را با هم تعویض نمائید. زیرا یکسان بودن عملکرد و کشش آنها برای عملکرد دستگاه بهتر است.

شایع ترین و مهم ترین دلایل ایجاد سر و صدا و حرکت یا لغزش در ماشین لباس شویی را عنوان کرده و برای رفع آنها هم راه حل های پیشنهادی ارائه دادیم. نکاتی وجود دارد که در پایان مجددا به آنها اشاره می کنیم:

 • ماشین لباس شویی مانند هر دستگاه دیگر ممکن است دچار اختلالاتی شود، در این زمان خونسردی خود را حفظ کرده و به فکر حل مشکل پیش آمده باشید.
 • اولین و شایع ترین علت حرکت و لغزش لباس شویی تراز نبودن آن است، پس در ابتدا آن را بررسی نمائید.
 • حتما برای اقدامات تعمیر و تعویض قطعات دستگاه از یک فرد متخصص کمک بگیرید و خود سرانه با انجام هیچ کاری نپردازید.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که مشکل به وجود آمده هر چه سریع تر رفع شود از بروز مشکلات جدی بعدی جلوگیری خواهد کرد، پس سرسری از کنار هر نشانه عبور نکنید.

در این مقاله مهمترین دلایل لرزش لباسشویی را بیان کردیم. لرزش بیش از حد لباسشویی چه ال جی باشد چه سامسونگ، دوو، بوش، اسنوا و یا کنوود، قطعا به علت مشکلات داخلی در این وسیله است. بهتر است ابتدا سطح زیر آن را صاف کنید و سپس بر طبق مقاله قسمتهای گفته شده را چک کنید. البته می توانید از یک تعمیرکار برای چکاپ دستگاه کمک بگیرید، تا در صورتی که لرزش و حرکت ماشین لباسشویی دلیل فنی دارد، بتوانید آن را رفع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *