مقالات

چای ساز برقی یا سماور سنتی؟

چای ساز برقی یا سماور سنتی؟

چای نوشیدنی است که خصوصا در کشور ما هر شخص روزانه حداقل یک لیوان از آن را میل می کند پس بهتر است که در نوع چای و نحوه درست کردن و نوشیدن آن دقت داشته باشید. در گذشته از طریق سماور و کتری آب به جوش می رسیده و در قوری چای را دم می کرده و استفاده می کرده اند. این روش هنوز هم در بسیاری از محل ها مرسوم است و مردم چای دم شده را ترجیح می دهد. اما با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، همه لوازم و وسایل مورد استفاده انسان ها تغییر کرده و پیشرفته شده اند. چای ساز ها هم جزو این پیشرفت هستند. در زمان مصرف کننده صرفه جویی می کنند و به قابلیت های زیادی دارند.
در هر حال اگر به نوشیدن چای علاقه مند هستید و جزو نوشیدنی های مورد علاقه شما محسوب می شود، مطمئنا تا به حال به این فکر کرده اید که استفاده از چای ساز برقی بهتر است یا سماور و قوری سنتی؟ چای ساز خوبه یا نه؟ چه مدل چای سازی برای استفاده روزمره من بهتر است؟ در این مقاله می خواهیم با بررسی انواع و مزایا و معایب هر کدام یک راهنمای خرید چای ساز به شما ارائه دهیم. شما به راحتی میتوانید بادانستن طرز استفاده از چای ساز برقی و ویژگی های آن بهترین انتخاب را داشته باشید.

چای ساز چیست؟


چای ساز ها انواع مختلفی دارند. با اطلاع از جزئیات آنها می توانید بهترین محصول مناسب برای استفاده خود را انتخاب کنید.
• سماور برقی
• کتری برقی
• چای ساز کنار همی
• چای ساز روی همی

در این قسمت به انواع مختلف چای ساز می پردازیم:

سماور برقی

در گذشته سماور ها به صورت ذغالی یا با گاز کار می کردند و امروزه به صورت برقی هم قابل استفاده هستند.

کتری برقی

کتری ها بر روی شعله قرار می گرفتند و بعد از رسیدن آب به دمای جوش از قوری برای دم کردن چای استفاده می شد. امروزه هم کتری ها به صورت برقی از جنس فلزی، استیل یا شیشه ای تولید شده اند و برای استفاده در دسترس مصرف کننده هستند.

چای ساز مدل کنارهمی

این مدل چای ساز از یک صفحه تشکیل شده است که قوری و کتری در کنار هم بر روی آن قرار می گیرند. با استفاده از جریان برق و المنت های موجود در آن کار می کند.

چای ساز مدل روی همی

این مدل چای ساز شامل یک استند است که کتری روی آن قرار گرفته است و قوری این چای ساز هم بر روی کتری قرار می گیرد. ظاهر جمع و جوری دارد. چای موجود در قوری با استفاده از حرارت و بخار آب کتری دم می کشد و رنگ و طعم بهتری پیدا خواهد کرد. محبوب ترین نوع چای ساز مدل روهمی است.

تا اینجا با انواع چای ساز آشنا شدیم. بهتر است به تفاوت ها و مزایا و معایب چای ساز نسبت به سماور های سابق گازی بپردازیم.

مقایسه از نظر سرعت

اولین و مهم ترین مزیت چای ساز ها نسبت به سماور و یا کتری سرعت عملکرد آن است. چای ساز ها با سرعت بسیار زیادی آب را به دمای جوش می رسانند. فرض کنید مهمانی به صورت ناگهانی دارید و برای پذیرایی نیاز به چای داشته باشید. از سمت دیگر دور از ادب است که به مدت زیاد مهمان را معطل گذاشته و یا زمان زیادی از خود را فقط در آشپزخانه بگذرانید. در این مواقع وجود یک چای ساز بسیار کمک کننده خواهد بود.

مقایسه از نظر صدا

زمانی که از سماور استفاده شود بعد از به جوش رسیدن آب صدایی مانند سوت کشیدن از آن خارج می شود. حتی سماور های برقی هم این صدا را دارند. اما چای ساز ها زمانی که آب به جوش برسد به صورت خودکار خاموش می شوند.

مقایسه از نظر محدوده سنی فرد مصرف کننده

برای استفاده از سماور ها حتما باید فرد مصرف کننده شخصی بزرگسال باشد چرا که با آتش و حرارت به طور مستقیم در ارتباط است. اما چای ساز ها به صورت کاملا بی خطر ساخته شده اند. اگر دستگاه به برق متصل باشد تنها با فشردن یک دکمه یا قرار دادن کتری در محل خود (یستگی به نوع چای ساز دارد) به صورت خودکار عمل به جوش رسیدن آب انجام می شود. همه افراد موجود در منزل بدون نگرانی می توانند از چای ساز استفاده کنند.

مقایسه از نظر تنظیم دما

در چای سازها می توان دمایی خاص برای دم کشیدن و اماده شدن چای به آن اختصاص داد. دم کشیدن در زمان مناسب باعث خوش رنگ و بو شدن نوشیدنی می شود. اگر نوشیدنی های دیگر مانند انواع قهوه، دمنوش و یا چای سبز یا نوشیذنی های خاص را با استفاده از چای ساز تهیه می کنید، می دانید که برای تهیه آنها دمای خاصی لازم است. این قابلیت در برخی از مدل های چای ساز در نظر گرفته شده است. اما هیچ مدل سماوری این قابلیت را ندارد.

مقایسه از نظر ایمنی

ایجاد ایمنی برای خود دستگاه

ممکن است بعد از قرار دادن آب برای رسیدن به دمای جوش، سرگرم مهمان و صحبت کردن با او شده، یا ممکن است مشغول صحبت کردن با تلفن و یا دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود شوید و در این صورت اگر از سماور استفاده کنید و آب داخل آن تمام شود می سوزد و سماور یا کتری سوخته شده دیگر قابل استفاده نیست و کاربری خود را از دست خواهد داد. اما چای ساز ها حتی اگر آب داخل آن تمام شود هم نمی سوزد.

ایجاد ایمنی برای محیط

زمانی که به هر دلیلی از دستگاه مورد استفاده خودغافل شوید، اگر سماور باشد در اثر حرارت بیش از اندازه؛ آب موجود در آن تبخیر، خود دستگاه سوخته و ممکن محیط اطراف را هم به آتش بکشد. اما چای ساز به صورت خودکار خاموش شده و از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

ایجاد ایمنی برای مصرف کننده

زمانی که کتری یا سماور را برای جوش آوردن آب استفاده می کنید، بدنه دستگاه هم گرم شده و درصورت تماس دست مصرف کننده با آن باعث ایجاد سوختگی می شود. برخی از سماورها هم در قسمت درب دارای دستگیره یا درپوش هستند اما حتی با وجود آن هم گرما حس می شود و یا در حال حرکت دادن درب دستگاه ممکن مقداری از آب داخل آن به بیرون ریخته شود. در چای ساز ها دستگیره هایی به صورت کاملا عایق در برابر حرارت کار شده است که به هیچ عنوان هیچ گونه آسیبی به مصرف کننده نمی رسانند.

مقایسه از نظر استفاده در هر زمان

چای ساز ها بسیار سریع و کار راه انداز هستند اما همیشه و در همه حال قابل استفاده نیستند. فرض کنید برق شما قطع باشد، در این صورت وجود چای ساز به شما هیچ کمکی نخواهد کرد و قابل استفاده نخواهد بود. سماور ها در هر زمان قابل استفاده می باشند.

مقایسه از نظر رسوب گذاری

هم چای ساز ها دچار رسوب می شوند و هم سماورها. اگر بعد از هر بار استفاده دستگاه مورد نظر را کاملا تمیز کنید ایجاد رسوب در آن را تا مدت طولانی تری به تاخیر خواهی انداخت. اما مساله این است که رسوب موجود در سماور ها راحت تر تمیز و رفع می شود اما در چای ساز این عمل مشکل تر بوده و در طعم نوشیدنی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. حتی بعد از رفع رسوب ممکن است تفاوت هایی در طعم نوشیدنی خود احساس کنید. البته برخی از دستگاه های چای ساز مجهز به رسوب گیر هستند ک باید درحین خرید به این نکته دقت کنید.

مقایسه از نظر زمان برای استفاده

زمانی که چای یا نوشیدنی تهیه می شود اگر در سماور و قوری باشد و قوری در حرارت مستقیم با بخار آب سماور قرار نگیرد به زودی سرد خواهد شد و قابل نوشیدن نیست. اما در چای ساز ها گزینه های به عنوان گرم نگه دارنده فعال است که محتوای موجود در قوری را تا زمان دلخواه گرم نگه خواهد داشت.

نتیجه گیری:

از همه جهات به بررسی محصولات پرداختیم و مزایا و معایب آنها را کاملا دقیق ذکر کردیم. حال شما می توانید با اطمینان به انتخاب محصول مورد نظر خود با توجه به انتظارات خود بپردازید. سایت بانه بازارچه بهترین سایت در خرید محصولات لوازم خانگی است. مشاورین ما 24 ساعته برای راهنمایی و کمک به خرید شما در دسترس هستند. تنها با یک کلیک می توانید محصول مورد نظر را انتخاب کرده با بهترین قیمت بخرید و در سریع ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.